Tytuł Książki ZASADA WOLNOŚCI PRACY W EUROPEJSKIM PRAWIE WSPÓLNOTOWYM
 Autor: Monika Tomaszewska
 Cena 37,80 zł

 

Autorka jest doktorem nauk prawnych, pracownikiem naukowym Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego; pełni też funkcję kierownika Ośrodka Dostosowań Prawnych Centrum Europejskiego na tej uczelni.

 
Ze wstępu: Celem niniejszej rozprawy jest zbadanie funkcjonowania zasady wolności pracy jako podstawowego prawa człowieka w europejskim prawie wspólnotowym (...) [jej zadaniem] jest rozpoznanie owego (...) prawa, zanim dokona tego sam Trybunał Wspólnot Europejskich. (...)
Przy ustaleniu definicji zasady wolności pracy dysertacja koncentruje się na badaniu jej atrybutów, czyli elementów charakteryzujących wolność pracy. W analizie przyjęto konstrukcję wolności, która wywodzi się z założeń myśli liberalnej. Sedno tej konstrukcji opiera się na założeniu, że prawo człowieka o charakterze wolno ściowym składa się z pozytywnego i negatywnego aspektu. Niniejsza rozprawa odzwierciedla powyższe założenie i rozgranicza negatywny aspekt zasady wolności pracy w postaci dobrowolności pracy i pozytywny aspekt, którym jest wolny wybór pracy. Przy budowie tej konstrukcji okazuje się, iż zasada wolności pracy nie jest tylko prawem socjalnym, lecz wykazuje silne związki z wolnościami osobistymi człowieka.

Praca jest skróconą wersją rozprawy doktorskiej, której promotorem był profesor Zdzisław Brodecki, kierownik Centrum Prawa Europejskiego na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka, analizując szczegółowo źródła prawa międzynarodowego, w tym zwłaszcza europejskiego prawa wspólnotowego, oraz bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, omawia pojęcie wolności pracy widziane z perspektywy systemu normatywnego praw człowieka oraz europejskiego prawa wspólnotowego. Książka jest przeznaczona dla prawników teoretyków i praktyków. Praca została opatrzona przypisami, obszernym wykazem źródeł i literatury przedmiotu.

 


<<< powrót